warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Média

Slavnostní vyhlášení Leteckého sportovce se koná pravidelně na začátku každé letové sezóny od devadesátých let minulého století.

Novináři jsou na akci vítaní, rádi je vybavíme všemi potřebnými informacemi, včetně aktuálními fotografiemi a videi všech leteckých sportů.

Novinářům, kteří o to při akreditaci projeví zájem, bude také rezervováno místo v sále.

Akreditace

Pro akreditaci novinářů a fotografů na tiskovou konferenci a slavnostní vyhlášení Leteckého sportovce využijte e-mail: info@leteckysportovec.cz

Tiskové zprávy

LETECKÝ SPORTOVEC 2022

Sportovním letcem České republiky je “ultralehký” pilot Jiří Krajča

Mladá Boleslav, 24. 2. 2023

Nejlepším sportovním letcem České republiky za rok 2022 je Jiří Krajča – mistr světa v ultralehkém létání. Na 20. ročníku akce Letecký sportovec České republiky vyhlásily v pátek 24. února 2023 v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi organizace sdružující letecký sport i další nejlepší sportovce v jednotlivých leteckých sportech.

Letecký sport organizuje v České republice hned několik organizací. Aeroklub, Letecká amatérská asociace a Svaz modelářů. Aeroklub České republiky se se svými sportovci bohužel 20. ročníku tradiční akce nezúčastnil. Nejlepšího leteckého sportovce tak vybíraly odborné komise v kategoriích paragliding, motorový paragliding, létání na závěsných kluzácích (rogalech) a ultralehké létání. Ocenění si převzali také letečtí modeláři a piloti historických kluzáků.

Ultralehké létání

Nejvýznamnější akcí sezóny 2022 pro piloty ultralehkých letadel bylo mistrovství světa pořádané v České republice. Češi získali týmové zlato, mistry světa se stali Jiří Krajča v kategorii jednomístných letadel a Petr a Roman Chvojkovi v kategorii dvoumístných motorových závěsných kluzáků.

Jiří Krajča byl v Mladé Boleslavi vyhlášen nejlepším leteckým sportovcem v kategorii ultralehké létání. Druzí v této kategorii byli Petr a Roman Chvojkovi a třetí Filip Vita a Tomáš Procházka.

Jiří Krajča, mistr světa v ultralehkém létání 2022, kategorie RAL1. Ultralehké letadlo Špaček SD-1

Paragliding

Čeští paraglidisté přivezli z mistrovství Evropy v cross country paraglidingu 2022 ze Srbska překvapivé stříbrné medaile. Reprezentanti v paraglidingové přesnosti přistání byli na mistrovství Evropy v Rumunsku také na druhém místě. V individuálním hodnocení získal navíc Vlastimil Vachtl v absolutním pořadí bronz. Mezi ženami byla na druhém místě Markéta Tomášková, stejně jako Kvido Hadaš mezi juniory.

Nejlepším paraglidistou České republiky za rok 2022 se stal Vlastimil Vachtl. Druhá skončila Markéta Tomášková a třetí Jonáš Horáček.

Závěsné létání

Vrcholem sezony 2022 pro reprezentanty v závěsném létání bylo 21. mistrovství Evropy, které se konalo v polovině července v Itálii. Čeští rogalisté vybojovali bronzové medaile v týmech, to první desítky individuálního pořadí pronikli hned dva Češi – Dan Vyhnalík a Petr Polách.

Leteckým sportovcem v kategorii závěsné létání za rok 2022 stal Petr Polách. Druhý byl Lukáš Vojáček a třetí Dan Vyhnalík.

Motorový paragliding

Paraglidisté s motorem soutěžili v roce 2022 na mistrovství světa v klasických disciplínách v Brazílii a na mistrovství světa ve slalomu, které se létalo nad jihomoravskou přehradní nádrží Nové Mlýny. V Brazílii získali Češi týmový bronz. Na mistrovství světa ve slalomech byl český tým také třetí, v individuálním hodnocení získal bronz Milan Klement.

Nejlepším motorovým paraglidistou za rok 2022 se stal Luboš Halama. Na druhém místě se umístil Milan Klement a na třetím Roman Tomíček.

Další ocenění letečtí sportovci

Klub leteckých modelářů Svazu modelářů ČR ocenil v Mladé Boleslavi loňské mistry světa Tomáše Ciniburka, Iva Bratršovského a také mistryni Evropy Terezu Vosejpkovou. Nejlepším juniorem mezi modeláři je Martin Popovský. Nejlepšími juniory Letecké amatérské asociace jsou Kvido Hadaš, Matouš Adam a Jonáš Horáček. Nejlepším pilotem historických kluzáků se stal Milan Svoboda.

Letecký sportovec roku 2022

Absolutně nejlepším leteckým sportovcem České republiky za rok 2022 se stal Jiří Krajča – mistr světa v ultralehkém létání. “Loni jsem vyhrál, co šlo. Mistrovství světa, mistrovství republiky i domácí seriál navigačního poháru. Na mezinárodní scéně se mi daří dlouhodobě – za poslední čtyři roky mám dva tituly mistra Evropy a dva tituly mistra světa,” komentoval po zisku titulu Letecký sportovec České republiky Jiří Krajča.

Miroslav Oros, LAA ČR / Foto: Kamil Večeřa, LAA ČR

Tisková zpráva ke stažení: TZ Letecký sportovec 2022(RTF), TZ Letecký sportovec 2022 (PDF)
Fotografie (Kamil Večeřa): LSR2022_foto (ZIP)

loading
×